Kriz ve Liderlik

Yirminci yüzyılın en başarılı lideri Winston Churchill'di. Fakat 1928'den 1940'a kadar yirmi yıl boyunca tamamen kenarda kalmıştı ve itibar görmemişti-çünkü o sıralarda bir Churchill'e ihtiyaç yoktu. Her şey rutin bir şekilde ilerliyordu, ya da en azından öyle görünüyordu. Felaket gelip çattığında çok şükür ki Churchill hala ortalıktaydı. Çok şükür ki, ya da ne yazık ki, bir örgütte öngörülebilen tek şey krizdir. Bu her zaman olur. İşte böyle zamanlarda lidere gerçekten ihtiyaç duyarsınız.

Bir örgütün liderinin en önemli görevi krizi öngörmektir. Ondan kaçınmak değil belki, ama onu tahmin etmektir. Kriz vuruncaya kadar beklemek teslim olma anlamına gelir. Birisi örgüte fırtınayı tahmin etme, şiddetini saptama ve onun önünde olma yeteneğini kazandırmalıdır. Büyük bir felaketi durduramazsınız ama mücadeleye hazırlıklı, morali yüksek, nasıl davranacağını bilen kendine güvenen ve insanların birbirine güvendiği bir örgüt inşa edebilirsiniz. Askeri eğitimde ilk kural, askerlere komutanlarına güven duymayı aşılamaktır, çünkü güvenmezlerse savaşmayacaklardır.

Öneri: Örgütünüzün karşı karşıya olduğu belli başlı sorunları ortaya koyun. Sorunların özünü açıkça ve bütünüyle anlatın. Bu sorunları çözmek için gerekli adımları atmanıza yardımcı olacak desteği kazanın.